Обережно – ботулізм !

Описание

Стан здоров’я і тривалість життя людини в значній мірі залежить від харчування, від того, що ми їмо, наскільки продукти безпечні і в якій мірі задовільняють організм в поживних речовинах.
Серед досить поширених інфекційних захворювань є - ботулізм, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи.
Збудник - Clostridiumbotulinum - широко поширений у природі з постійним місцем існування в ґрунті, утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через 30 хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отруту - ботулотоксин.
За всіх оптимальних умов швидкість токсиноутворення є досить значною і становить 12— 24 год. Тобто, за відносно короткий проміжок часу в харчовому продукті може утворитися один з найбільш сильнодіючих природних токсинів. В процесі термічної обробки спори назавжди знищуються.
Зараження проходить при вживанні харчових продуктів тваринного і рослинного походження, заражених клостридіями ботулізму. Більшість консервів є надзвичайно сприятливим середовищем для розмноження палички ботулізму. В першу чергу це відноситься до кабачкової та баклажанної ікри, консервованих буряка та моркви, м'ясних, рибних та грибних консервів. В більшості зареєстрованих випадках зараження було пов’язане із вживанням консервованих харчових продуктів домашнього приготування (печінкові та м’ясні паштети, консервоване сало, консервовані гриби).
Особливістю збудника хвороби є те, що в одній і тій же банці консервів токсин накопичується гніздами. Тому одні люди, споживши консервовані продукти з однієї і тієїж банки, хворіють, а інші — ні.
Захворювання починається, як правило, раптово і в початковий період хвороби мало чим відрізняється від інших кишкових інфекцій: нудота, часта рвота, болі в животі, проноси. Температура при цьому найчастіше залишається нормальною. Токсин із шлунково-кишкового тракту всмоктується в кров і розноситься по всьому організму, міцно зв’язуючись і порушуючи діяльність нервових клітин, що відповідають за роботу м’язів. В першу чергу страждають м’язи очей (туман, сітка перед очима), зображення двоїться, особливо при погляді в бік, одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, може змінитися тембр голосу. Потім страждають м’язи глотки (порушується ковтання, з’являється відчуття наявності чужорідного тіла). Хворі помирають від паралічу дихання.
Перераховані прояви ботулізму не обов’язково можуть проявитись одночасно, навіть одного з них недостатньо, щоб запідозрити хворобу і викликати лікаря. В обов’язковому порядку слід зберігати залишки їжі, яка могла призвести до отруєння, їх лабораторний аналіз дасть змогу призначити лікування, можливо і врятувати життя.
Як запобігти отруєнню ботулізмом:
некупувати на ринках у приватних осіб виготовлені в домашніх умовах в’ялену і копчену рибу, мариновані гриби, домашню ковбасу, м’ясні консерви;
перед вживанням м`ясні консерви необхідно прокип`ятити 15 хвилин – за високої температури ботулічний токсин руйнується;
ковбаси, окости, буженину перед вживанням бажано проварити або бодай добре прогріти у духовці;
мариновані гриби – промити і прокип`ятити 20-30 хв.;
невживати овочеві консерви, що мають ознаки зіпсованості або з порушенною герметичністю;
в жодному разі не можна вживати здуті консерви, небезпечно навіть куштувати такий продукт.
Пам’ятайте про підступність ботулізму – уражені продукти зберігають свіжий вигляд і запах!!!
Отже, щоб забезпечити збереження свого здоров’я та здоров'я свої близьких та рідних, треба бути обережними з консервованими, копченими і в’яленими продуктами домашнього приготування.
При перших ознаках захворювання необхідно терміново викликати лікаря. Не займайтеся самолікуванням!
навчально консультаційний пункт
м. Олександрія НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області
Дата размещения: 15-06-2017

Информация

Контакты

nopic

Дополнительная информация